A.S.C.R.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

3 participanți

In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

Mesaj  laurentiumodiga Mier Iun 03, 2009 4:11 pm

Sper ca noul topic sa aiba vaselina din fabricatie. Si de cea mai buna calitate. Super XXL.
Ma bucur ca o sa se alature acestor discutii si colegul nostru Vali.
In cateva zile am sa va pot trimite o propunere de grile pentru salarizarea noastra si a celorlalti colegi din primarii, precum si propuneri de modificare a Legii 215.
Cu privire la statutul nostru el, se afla in perioada de alaptare, urmand ca in functie de calitatea si cantitatea laptelui sa ajunga la pubertate, adolescenta, maturitate.
Depinde foarte mult de noi.
Daca cineva dintre voi are un proiect de statut sa-l scoata la inaintare.
Laurentiu Modiga
laurentiumodiga
laurentiumodiga

Numarul mesajelor : 218
Data de inscriere : 18/11/2008
Varsta : 61
Localizare : BRAN

http://www.secretari.ro

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Am, am dar e mai bine sa zic ca nu am...

Mesaj  suat_m m_b2 Mier Iun 03, 2009 6:57 pm

Poi avem unul, dar este al NOSTRU, adica a celor de la comune. VREM sa-l vedem pe al VOSTRU, chiar daca e mic ca ii dam lapte si papic si asa se va face mare si voinic (pentru toata lumea).
Cu alte cuvinte, si fara gluma, un statut al secretarilor unitatilor administrativ-teritoriale trebuie sa cuprinda reglemetari care sa vizeze pe secretarii de la toate nivelurile: comuna, oras, municipiu si judet. Un statut nu trebuie sa statueze facilitati pentru secretari, ci trebuie sa regementeze clar rolul si locul functiei publice de conducere al unui secretar uat, in conformitate cu reglementarile prevazute de dreptul pozitiv, iar daca acesta cuprinde unele aberatii si acestea trebuie revizuite.
Cred ca cea mai buna solutie, in elaborarea unui proiect de statut, este ca o echipa restransa, de 1-2 membrii din fiecare asociatie a secretarilor (comuna, oras, municipiu si judet), sa se aseze la masa de lucru, sa-l intocmeasca si sa-l redacteze. Sigur ca va fi unul perfectibil, nu perfect (ceea ce este o utopie) dar supunandu-l dezbaterii noastre va fi unul foarte bun, chiar daca pe unii o sa-l nemultuneasca.
Este imperios necesar sa se tina cont de cele patru niveluri in care functioneasa secretari.
Dupa ce o sa-l postati pe forum, vom veni NOI, cu artileria grea (propuneri) de care nu trebuie sa va fie frica numai in cazul in care "ghiulelele" noastre satisfac prevederile legale in materie.
_______________
Nu detin adevarul absolut, dar idei pot da, dar minte, ba! bounce
suat_m m_b2
suat_m m_b2

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Semnatura mea

Mesaj  suat_m m_b2 Mier Iun 03, 2009 7:07 pm

Pentru acei dintre voi care nu ma cunosc, vreau sa va spun ca, ceea ce este scris cu rosu, este doar semnatura mea (electronica lol! )

In rest, o zi superfaina!
_________________________[color=red]
Nu detin adevarul absolut, dar idei pot da, dar minte, ba![/color]
suat_m m_b2
suat_m m_b2

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Aşteptăm să ne dăm cu părerea

Mesaj  valentinu Joi Iun 04, 2009 8:02 am

Sunt de acord cu cele spuse de colegul de mai sus, (că doar ne cunoaştem şi avem nişte idei comune).

Aştept să văd propunerea de statut, al secretarului uat.

Şi nu în ultimul rând grila de salarizare, ceea ce ne doare pe toţi mai ales pe secretarii de comune mai mici aflaţi la coada grilei.

Laurenţiu, pentru ceea ce vrei să faci, beneficiezi de tot sprijinul pe care ţi-l pot acorda.
valentinu
valentinu

Numarul mesajelor : 153
Data de inscriere : 22/10/2008
Varsta : 46
Localizare : Gălăneşti

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Re: continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

Mesaj  laurentiumodiga Joi Iun 04, 2009 10:01 am

Salut,
Eu va propun o intalnire undeva cat mai apropape de fiecare participant, care va dezbate acest statut. dar pentru a-l dezbate va trebui sa avem un draft. Colegul nostru Marin de la Mociu spune ca are asa ceva dar asteapta unul de la noi.
Laurentiu
laurentiumodiga
laurentiumodiga

Numarul mesajelor : 218
Data de inscriere : 18/11/2008
Varsta : 61
Localizare : BRAN

http://www.secretari.ro

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Re: continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

Mesaj  laurentiumodiga Joi Iun 04, 2009 10:03 am

Pentru Marin,
ce inseamna "al nostru" si "al vostru"
laurentiumodiga
laurentiumodiga

Numarul mesajelor : 218
Data de inscriere : 18/11/2008
Varsta : 61
Localizare : BRAN

http://www.secretari.ro

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Raspuns:NOSTRU, VOSTRU

Mesaj  suat_m m_b2 Vin Iun 05, 2009 1:09 am

laurentiumodiga a scris:Pentru Marin,
ce inseamna "al nostru" si "al vostru"

Stimate coleg
(cum vă place unor să ne numim. Mie imi place mai mult sa spun: Dragă Merry, Lau, Stelly, Vali, Geo etc)
Cum încă nu ai primit încă un răspuns la întrebarea ta şi dat fiind faptul că şi eu am folosit cuvintele „nostru” şi „vostru” în replay-ul „Am, am dar e mai bine sa zic ca nu am...”, cu/fără permisiunea ta, spun că:
1. Nostru & vostru sunt niste plurale ale unor pron. pos., adj. pos., depinde în ce context sunt folosite;
2. Pentru mine, cuvintele folosite mai sus înseamnă:
a) NOSTRU, adica a celor de la comune, care nu poate fi un draft, ci mai de grabă un scârbeţ (ciot) pentru că nu-i cuprinde pe confratii nostri de la celelalte nivele: oraş, municipii şi judeţe, ceea ce nu e corect! ( uff, domn Pruteanu, să ma ierţi de acolo de sus, că trebuia să scriu „niveluri”).
b) VOSTRU înseamă ca voi domnii preşedinţi ai asociatiei secretarilor comunelor, oraşelor.... din Romania împreună cu vicepreşedinţii VOSTRI (deci 8 persoane) să elaboraţi unul, să-l publicaţi pe forum (bleah, transparenţa decizională!) şi să aşteptaţi criticile NOASTRE!


_______________
Nu detin adevarul absolut, dar idei pot da, dar minte, ba!

ATENŢIE ! (în loc de P.S.). Statutul nu poate să se nască atăta timp cât cele patru asociaţii ale secretarilor nu s-au constituit într-o Federaţie. Cum staţi la acest „capitol”?
suat_m m_b2
suat_m m_b2

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Re: continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

Mesaj  laurentiumodiga Vin Iun 05, 2009 10:13 am

Draga Marin,
Sunt de acord cu criticile tale.
Cu privire la federatie, suntem in ultima luna de sarcina din cauza celor de la orase. Sper sa nu nastem un handicapat. Proiectul de statut al federatiei este postat pe www.secretari.ro/info presa/federatia asociatilor.
Trimite-mi o adresa de mail valida ca sa-ti trimit niste propuneri de modificare a legislatiei.
Laurentiu
laurentiumodiga
laurentiumodiga

Numarul mesajelor : 218
Data de inscriere : 18/11/2008
Varsta : 61
Localizare : BRAN

http://www.secretari.ro

Sus In jos

continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t." Empty Re: continuarea topicului cu numele "functia publica de secretar al u.a.t."

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum